Loading

Site Rehberi

Akkoza Evleri Site Yaşam Rehberi

Siteye / Siteden Taşınma

 1. Siteye / Siteden yeni taşınacak daire sahiplerinin taşınmayı gerçekleştirmeden en az 3 gün önce AKKOZA EVLERİ SİTE YÖNETİMİNE bilgi vermesi gerekmektedir.
 2. Taşınma gerçekleşmeden önce dairenin varsa aidat ve su borcu eski kat maliki tarafından ödenmesi sağlanır. Taşınan kiracı ise dairenin sahibi ile görüşerek ödenmesini sağlar. Taşınma gerçekleşmeden önce dairenin varsa aidat ve su borcu ödenir. Aidat ve su borcu varken site dışına taşınma yapılamaz.
 3. Siteye 08.30 ile 18.30 saatleri dışında ve Pazar günleri taşınma yapılamaz. Pazar günü mecburen taşınma gerçekleştirecek olan daire sahiplerinin Yönetim Kurulu İzni almaları gerekmektedir.
 4. Taşınma sırasında sadece yük asansörünün kullanılması ve mutlaka asansörlere zarar vermeyecek şekilde kabin içinin mukavim bir malzeme ile kaplanması gerekmektedir.Taşınma sırasında asansörde oluşabilecek herhangi bir kırılma ve sürtmeden dolayı zarar taşınan tarafından tazmin edilir.
 5. Taşınma gerçekleşmeden önce taşınma tutanağının güvenlik personeli, ikamet edecek daire sahibi ve taşınmayı gerçekleştiren firma tarafından ortak alan kontrolü yapılarak imzalanması gerekmektedir. Bu tutanak imzalandıktan sonra taşınma sırasında ortak alanlarda oluşacak zarar ve ziyandan daire sahibi sorumludur.

Blok Girişleri ve Sahanlıklar:

 1. Blok girişlerine ve sahanlıklara görüntüyü bozacak ve /veya hareketi engelleyecek şekilde koli, kullanılmayan eşya, çocuk arabası, bisiklet, saksı gibi eşyaların bırakılmaz.
 2. Bağımsız bölüm kapı önlerine kısa bir süre de olsa ayakkabı, terlik, şemsiye gibi eşyalar bırakılmaz.
 3. Bağımsız bölüm kapı önlerine çöp toplama saatleri dışında çöp v.s. bırakılmaz.
 4. Blok giriş ve sahanlıklarında çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapılmaması, yüksek sesle konuşulmaması gerekmektedir.
 5. Blok giriş ve sahanlık duvarlarının temiz tutulması, ilan v.b. şeyler yapıştırılması yasak olup, çocukların duvarları yazı ve resimle kirletmemeleri konusunda ebeveynlerin özen göstermesi gerekmektedir. Tespit edilmiş bir zararı hangi çocuk yaptıysa ebeveyni zararı tazmin eder.
 6. Bağımsız bölüm sakinlerince Blok giriş kapılarını devamlı kapalı tutulması gerekmektedir. Blok içi kapıları şifreli sistemle dışarıdan açılmakta olup, şifreler her Blok için düzenlenip Bağımsız bölüm sakinlerine bildirilecektir.
 7. Blok şifreleri ziyaretçiler ya da sitede ikamet etmeyen kimseler ile paylaşılmamalıdır.

Daire İçi Restorasyon, Tadilat ve Onarım

 1. Siz sakinlerimiz tarafından bağımsız bölüm içinde yapılacak onarımlar, hafta içinde 09:00-18:00 saatleri içinde yapılmalı, hafta sonu ve tatil günlerinde (Cumartesi ve Pazar) gürültülü çalışma yapılmamalıdır.
 2. Bağımsız bölüm içinde yapılacak onarım işleri hakkında önceden Site Yönetimine bilgi verilmeli ve Yönetim Planındaki esaslara uyulmalıdır.
 3. Bağımsız bölüm sakinlerince bağımsız bölüm içi onarım işlerinin kısa sürede ve çevreye rahatsızlık vermeden bitirilmesine özen gösterilmeli ve onarım sırasında oluşan inşaat atıkları, onarımın tamamlanmasından sonra çevreyi kirletmeyecek şekilde bağımsız bölüm sakini tarafından veya onarımı yapan firma tarafından Site dışına çıkarılmalıdır.Bu konuda sitede çalışan temizlik hizmetlisi yardımcı olamayacaktır.
 4. Bağımsız bölüm sakinleri onarım için gelecek firma ve çalışanları ile ilgili araç plakalarını Site Yönetimine bildirmeli ve güvenlik konusunda taviz verilmesi talep edilmemelidir.

Blok Dış Cepheleri

 1. Blok dış cepheleri Site’deki binaların genel görüntüsüne uymayan ve/veya genel görüntüyü bozabilecek değişiklikler yapılmamalıdır.
 2. Dış cephelerin bağımsız bölüm sakinleri tarafından aynı renkle bile olsa malik tarafından münferiten boyanması mümkün değildir.
 3. Bağımsız bölüm sakinleri, Site Yönetiminden bağımsız bölümlere takılacak klimalarla ilgili olarak yer konusunda onay almalıdır.Hiç bir site sakini istediği yere klima montajı yaptıramaz.
 4. Bahçe katlı bağımsız bölüm sakinlerince Site Yönetiminin onayı alınmaksızın, bahçeye ve bahçeden bağımsız bölüm girişine her hangi bir teçhizat takılmaz, dekorasyon amaçlı bile olsa tadilat yapamaz.
 5. Bahçe katını kullanan bağımsız bölüm sakinleri güneşlik vb. gibi koruyucu sistem yaptıracakları zaman Site Yönetimine danışıp kullanacağı güneşlik numunesi hakkında bilgi almadan herhangi bir şey yapmamalıdırlar.

Çöpler

 1. Bağımsız bölümlerin çöpleri akşam 18.00 – 19.00 saatleri arasında temizlik elemanı tarafından kapı önlerinden toplanacaktır. Çöp toplama saatleri dışında bağımsız bölüm kapılarının önlerine kesinlikle çöp bırakılmaması, özellikle geceden çöplerin kapı önüne bırakılmaması, hem blok içlerinin kokmaması hem de gece geç giden misafirlere çirkin bir görüntü gösterilmemesi açısından önem taşımaktadır.
 2. Daire Balkon ve Camlarından Dışarıya Sigara İzmaritleri vs. atmak kesinlikle yasaktır. Tespit Edildiği Takdirde Diğer Daire Sakinlerinin Şikayetleri Üzerine Cezai İşlem Uygulanması için Hukuki Yollara Başvurulacaktır.
 3. Bağımsız bölüm sakinleri çöpleri sızdırmayan, sağlam çöp poşetlerinde, ağzı kapalı olarak bağımsız bölüm kapısının önüne bırakmalıdır.
 4. Otopark bölgesine “daha sonra atılır” veya “temizlik personeli alır” ,düşüncesiyle çöp vb. bırakı
 5. Evden çıkan eski eşya veya atılacak büyük ebatta nesneler Siteden bağımsız bölüm sakinince uzaklaştırılmalıdır.Bu konuda temizlik elemanından yardım istenmemelidir.

Bahçe ve Yeşil Alanlar

 1. Çiçekler koparılmamalı, çiçeklere zarar verilmemelidir.
 2. Çimlerin üzerinde top oynanmamalı, bisikletle dolaşılmamalıdır.
 3. Çim alanların üzerinde piknik yapılmamalı ve yemek yenmemelidir.
 4. Site yönetiminin bilgisi dışında ortak bahçe alanlarına /yeşil alana çiçek, çalı formu, bitki, ağaç fidanı dikilmemelidir.
 5. Bahçe katlarının önünde yer alan ve projesinde gösterilen yeşil alanlar o bağımsız bölüme tahsislidir. Bununla birlikte tahsisli ortak alanlar gelişigüzel ve/veya kullanım amacı dışında kullanılamaz. Kendilerine bahçe tahsis edilmiş bağımsız bölüm sakinlerince peyzaj projesine aykırı herhangi bir ekim ve/veya dikim yapılmamalıdır.
 6. Yeşil alana sigara izmariti ve benzeri kirletici maddeler atılmamalıdır.
 7. Mevcut yeşil alandaki bitkiler kişisel düşüncelerle Site Yönetimine bilgi verilmeden sökülmemelidir. Yerleri değiştirilmemelidir.
 8. Yeşil alan ve bahçede çimlerin üzerine evcil hayvanlarınızın pislemesine yapmasına izin vermemelisiniz.

Evcil Hayvanlar

 1. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre bağımsız bölüm sakinlerinin evde evcil hayvan beslemeleri yasak olmakla birlikte, bağımsız bölüm sakinlerinin kendi bloklarında ortaklaşa alacakları karar ve anlayış ile bağımsız bölümlerde evcil hayvan beslenmesine müsaade edilebilir. Ancak bu durum hiçbir zaman hukuka uygunluk sebebi teşkil etmez. Yukarıda belirtilen ifade hiçbir şekilde hayvan beslenmesine Site Yönetimince izin verildiği anlamına gelmez.

Açık Spor Alanları

 1. Spor tesisleri 10.00 – 22.00 saatleri arasında kullanılmalıdır. Site sakinlerince, hafta sonu ve tatil günlerine açık spor alanlarına dışarıdan misafir getirilemez.
 2. Spor tesislerinin, emniyet açısından sürekli kilitli tutulması ve başka amaçlarla kullanılmaması Site Yönetimi tarafından sağlanacaktır.

Otopark ve Kapalı Garaj

 1. Akkoza Evleri İş yeri sahipleri veya işletmeciler otoparkı temiz ve kuralla uyarak kullanmak zorundadır. Aksi durumda diğer site sakinlerinin şikayeti üzerine Hukuki Yollara Başvurulacaktır.
 2. Misafir araçlarının site açık ve kapalı otoparklarını kullanmaları kesinlikle yasaktır.
 3. Araç içindeki çöp ve kül tablaları otoparkın içinde veya dışında yerlere boşaltılmamalıdır.
 4. Özel sürücüsü olan araçların kapalı otoparkta bağımsız bölüm sahiplerini beklerken araçlarını çalışır vaziyette bekletmemeleri sağlanmalıdır.
 5. Araç yıkama, yağ değiştirme,çevreyi kirletici onarım ve paspas temizlikleri otoparklarda yapılmamalıdır.
 6. Çocukların otoparka uygun veya başka amaçla girmeleri veliler tarafından, olası kazalara karşı tedbir olarak engellenmelidir.
 7. Otopark içindeki araçlarda cep telefonu, diz üstü bilgisayar vb. kıymetli eşyalar görünür şekilde bırakılmamalıdır.
 8. Otopark içindeki araçların üzerinde anahtar bırakılmaması, araç kapılarının araç terk edildiğinde kilitli bulundurulması hırsızlıklara karşı kişisel önlemler arasında değerlendirilmektedir.
 9. Otopark içinde şahsi eşyaların bırakılmaması ve atılması istenen eşyaların site yönetimine bildirilmesi gerekmektedir.
 10. Bağımsız bölüm sakini aracı olsa dahi kapalı otoparklara LPG’li ( Tüplü ) araçlar, emniyet açısından uygun olmadığından sokulmayacak ve park edilmeyecektir.
 11. Ziyaretçi araçlarının sitede sürekli park edilmesi konusunda güvenlik personeline baskı yapılmamalıdır.
 12. Araç anahtarları hiçbir nedenle sitede görevli güvenlik,temizlik ve teknik personele emanet edilmemeli, olası olaylar konusunda sorumluluk anahtarı teslim eden site sakinine ait olacağı düşünülmelidir.
 13. Araç park ederken ambulans,yangın aracı vb. acil durum araçlarının geçişi engellenmeyecek şekilde park edilmelidir.
 14. Site sakinleri evine yakın olduğu gerekçesiyle de olsa Site içindeki yol üzerine araçlarını park edemez.
 15. Araçlar, park halinde olan diğer araçların hareketini engellemeyecek şekilde park edilmelidir.

Ziyaret Kuralları

 1. Tüm ziyaretçi ve diğer amaçlarla siteye gelen kişilerin davranış ve kurallara uymaları ile ilgili sorumluluk ilgili site sakinine aittir.
 2. Bütün Bağımsız bölüm sakinleri evlerinde çalıştırdıkları yardımcı elemanların isimlerini ve telefon numaralarını (ev ve cep) Site Yönetimine bildirecektir (Yönetim Dahili Telefon ………. ).

Kargo-Posta-Kurye Hizmetleri

 1. Ana girişte bulunan güvenlik personelinin site sakinlerine gelen posta ve kurye benzeri evrakı teslim alma görevi yoktur. Bu konuda ısrarcı olunmaması gerekmektedir.
 2. Gelen posta ve kuryeden ele teslim edilmesi gerekenler, sakinden teyit alınarak bağımsız bölüme gönderilecek ve PTT görevlisi kanalıyla yapılan tebligatlar hariç diğer teslimatlar ise ilgili dağıtım personeline eşlik edilerek blok girişlerindeki posta kutularına bırakılacaktır.

Aidat Ödemeleri

 1. Bağımsız bölüm sakinlerine duyurulmak üzere her ayın ilk 10 gün içerisinde Aidat listeleri blok girişlerine asılacaktır.
 2. Borçlu daireler ilgili hesap numaralarına ikaza gerek kalmadan ilk 10 gün içerisinde ödeme yapmak zorundadır.
 3. Aidat ödeme takipleri AKKOZA EVLERİ SİTE YÖNETİMİ tarafından yürütülmektedir. Ödemelerin gecikmesi durumunda yönetim kurulumuzdan aldıkları direktifleri uygulayacaklardır. (Avukat ikazı veya icra v.b.)

Hizmet ile İlgili Hususlar

 1. Site ile ilgili talep ve öneriler mümkünse yazılı olarak AKKOZA EVLERİ SİTE YÖNETİMİNE bildirilmelidir
 2. Site personelinin görevlerine müdahale edilmemeli, talep ve öneriler AKKOZA EVLERİ SİTE YÖNETİMİNE bildirilmelidir
 3. Sitede görevli hizmet firması personelinden görevleri dışında özel hizmet talep edilmemelidir.
 4. Emniyet açısından tatil veya başka amaçlarla uzun süre evinden olmayacak bağımsız bölüm sakinlerinin gitmeden önce AKKOZA EVLERİ SİTE YÖNETİMİNE bilgi vermesi, mümkünse ulaşılabilecek adres ve telefonlarını bırakması gerekmektedir.
 5. Bağımsız bölüm satın alan veya kiracı olarak Siteye taşınan bağımsız bölüm sakinlerinin bilgi almak için AKKOZA EVLERİ SİTE YÖNETİM Genel Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.
 6. Site içinde kişisel olarak neden olunan maddi zararlar, ilgili şahıslar veya ebeveynler tarafından tazmin edilecektir.
 7. Site sosyal tesisinin açılış ve kapanış saatleri proje yönetimi ve güvenlik personeli tarafından takip edilecektir. Kullanım saatleri dışında bu tesislere girmek konusunda ısrarcı olmamak gerekmektedir.
 8. Hizmet firması yöneticilerine bilgi akışı konusunda destek olunması, Siteyi ilgilendiren konuların en kısa sürede ve sorunun büyümemesini beklemeden paylaşılması hizmet kalitesini arttıracaktır.